Odżywianie i nawodnienie

Pokarmy odgrywają olbrzymią role w zaspokajaniu naszych potrzeb energetycznych,  a w szczególności u piłkarzy.

Kiedy dieta jest właściwa, zwiększa się zdolność organizmu do wysiłku, regeneracji, poprawia się wydolność, odporność na choroby i infekcje. Gra w piłkę nożną na najwyższym poziomie wymaga odpowiednich pokarmów, zawierających wysokoenergetyczne składniki. Mówi się, że na sukces sportowca w 85% wpływa dieta.

W przypadku małych sportowców dieta powinna zaspokoić potrzeby rozwijającego się organizmu, dać mu solidne fundamenty na przyszłość, jak i zapewnić bieżące zwiększone potrzeby związane z aktywnością fizyczną.

RÓŻNE RODZAJE POKARMÓW

 Wszystkie pokarmy zawierają „składniki odżywcze”, z których każdy pomaga ciału rozwijać się i funkcjonować  w nieco inny sposób . Węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i substancje mineralne- wszystkie one są składnikami odżywczymi. Występują w rozmaitych pokarmach w zróżnicowanych ilościach.

Większość potrzebnej energii pochodzi z węglowodanów. Ich dobrym źródłem są: makarony, chleb, ziemniaki, ryż i kasze. Węglowodany są pod postacią glikogenu gromadzone w wątrobie i w mięśniach, zaś we krwi jako glukoza.

Również słodycze dostarczają węglowodanów, ale pod postacią cukru.

Organizm potrzebuje witamin i składników mineralnych w niewielkich ilościach. Zawarte są one w wielu pokarmach. Na przykład witamina C, likwidująca uszkodzenia komórek i utrzymująca skórę we właściwym stanie, występuje w owocach cytrusowych i zielonych warzywach.

Białka potrzebne są do wzrostu organizmu oraz do likwidacji jego potencjalnych uszkodzeń. Są również źródłem energii. Wiele produktów żywnościowych zawiera nieco białka, ale szczególnie bogate ich zasoby znajdują się w mięsie, rybach, mleku, orzechach i roślinach strączkowych oraz jajkach.

Pokarmy zasobne w tłuszcze są źródłem energii , ale organizm sięga do niego dopiero po długotrwałym wysiłku

ZWRACAJMY UWAGĘ NA TO CO SPOŻYWAMY

Korzystanie ze zrównoważonej diety, obfitującej w świeże pokarmy powinno zaspokoić całodzienne zapotrzebowanie na białka, witaminy i składniki mineralne. Jednak niektóre potrawy, zwłaszcza spożywane w nadmiarze, mogą szkodzić.

Należy unikać spożywania nadmiaru tłustych pokarmów, gdyż mogą powodować w póżniejszym wieku schorzenia serca, a także nadwagę.

Wprawdzie cukier dostarcza energię, lecz nie zawiera innych składników odżywczych. Nadmiar cukru sprzyja próchnicy zębów , a także występowania krost.

Fabrycznie przygotowane kanapki i zakąski zawierają wiele soli. Jej nadmiar może powodować  nadciśnienie krwi oraz schorzenia układu krażenia.

CO PIĆ

Pocąc się podczas meczu zawodnicy tracą dużo płynów ustrojowych. Ubytek ten należy jak najszybciej uzupełnić, zapobiegając odwodnieniu, które może powodować skurcze mięśni i znużenie. Warto popijać regularnie w trakcie meczu oraz w jego przerwie .

Napoje, takie jak kawa czy herbata , przyczyniają się do zwiększania  uwagi i skupienia, ale mogą także powodować odwodnienie. Najlepiej nie spozywać ich tuż przed meczem lub zaraz po nim.

Woda nadaje się doskonale do uzupełnienia ubytku płynów w organizmie przed i podczas meczu, a także po jego zakończeniu. Należy unikać wody gazowanej, która może powodować wzdęcia.

Wraz z potem, poza wodą, ustrój traci również sole mineralne. Napoje „izotoniczne” dostarczają energii  oraz uzupełniają niedobór soli mineralnych . Woda zmieszana z sokami owocowymi jest też dobrym napojem izotonicznym.